czwartek, 14 kwietnia 2016

FORMALNOŚCI


Nasze pierwsze kroki przy kościelnej uroczystości zaślubin , kierujemy do kościoła, w którym ma odbyć  się zawarcie związku małżeńskiego. Za równo terminy w kościele jak i w salach weselnych rezerwujemy, z co najmniej rocznym wyprzedzeniem. Nie kiedy zdarzają się i rezerwacje na 1,5 /2 lata do przodu. Bezpiecznie jest rezerwować datę na rok do przodu.
Przy rezerwacji terminu informujemy czy będzie to skrócona msza,czy też nie. Koniecznie zapytajmy, czy dekoracje typu czerwony czy biały dywan posiada dany kościół . Jak wyglądało by przystrojenie kościoła na dzień uroczystości. Czy zezwala kościół na profesjonalne przystrojenie przez konsultantów czy też florystów.
Pamiętajcie, aby zadać wszystkie pytania . Przedstawcie jak na dzień dzisiejszy wyobrażacie sobie wygląd i dekoracje kościoła.
Nie zapomnijcie zapytać, jak wygląda kwestia finansowa oprawy muzycznej. Czy możecie wybrać repertuar np. Shubert- Ave Maria. To wszystko jest bardzo ważne .
Macie do wyboru ślub kościelny lub konkordatowy(kościelny +cywilny)



Formalności przy załatwianiu ślubu :
Na 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu zgłaszacie się w celu dopełnienia wszystkich formalności i spisania protokołu przedślubnego.
·       Dowody osobiste oraz akt urodzenia
·       Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego- Pamiętajcie że takie zaświadczenie jest ważne 3 miesiące ( załatwiamy zaświadczenie na spotkanie, które odbywa się 3 miesiące przed ceremonią)
·       Świadectwo chrztu z adnotacją o bierzmowaniu
·       Potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich
·       Potwierdzenie odbycia spotkań w poradni rodzinnej
·       Świadectwo uczęszczania na religię (wymagane w niektórych parafiach)
·       Jeśli uroczystość ślubu zawierana jest poza parafią obojga Młodych, potrzebne jest zaświadczenie, tak zwana "licencja" z jednej z parafii Młodych, zawierająca informację o dopełnieniu wszelkich formalności w parafii macierzystej.

Uwaga: Wybierając Świadków, pamiętajcie o tym, iż osoby które wybieracie również muszą przedstawić Świadectwo chrztu z adnotacją o bierzmowaniu, a także w niektórych parafiach zaświadczenie o uczęszczaniu na religię.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Przy zawarciu związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego macie do wyboru Ślub w sali USC ,lub od niedawna  Ślub plenerowy

Opłata skarbowa za ślub w USC  - 84 złote
Opłata skarbowa za ślub plenerowy -1000zł

Termin  w Urzędach Stanu Cywilnego, rezerwujemy w większości na pół roku przed planowaną datą ślubu.
Niestety duża większość Urzędów ,nie zgadza się na rezerwacje z rocznym wyprzedzeniem, a przecież  sale weselne czy podwykonawców tj. : fotografia, Video czy dj rezerwujemy również z rocznym wyprzedzeniem.
W związku z czym proponujemy mimo wszystko zgłosić się, o te 8 miesięcy przed planowaną datą ślub do Urzędu i poprosić o rezerwacje.
Świadkowie – pełnoletni ( nie jest potrzebny chrzest ani bierzmowanie)

Wymagane dokumenty:
·       Na miejscu wypełniacie Państwo zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.
·       Wypisujecie dane swoich rodziców oraz swoje, a także jak będzie wyglądała kwestia przyjęcia nazwiska po zaślubinach Pary Młodej i przyszłego potomstwa.
·       Nie zapomnijcie o dowodach osobistych oraz o aktach urodzenia do wglądu
·       Nieletnie kobiety załączają prawomocne postanowienie sądu, zezwalające na zawarcie małżeństwa.
·       Cudzoziemcy składają dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu.
·       Gdy małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika należy dodatkowo załączyć:
v prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika,.
v pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie.


·       Dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej.



   Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każdy Państwa komentarz oraz prywatne wiadomości email. 
    Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego.

1 komentarz :

Podziel się z nami swoją sugestia, jakieś pomysły?